Pałac Zieleniewskich

Od 15 czerwca 2020 część Pałacu, w postaci czterech apartamentów, została udostępniona dla gości, którzy chcieliby doświadczyć jego stylowych wnętrz i potraktować go jak bazę do odkrywania uroków Krakowa.

Pierwszy Pałac Zieleniewskich został wzniesiony w latach 1837–1839 w stylu klasycystycznym dla przemysłowca Ludwika Zieleniewskiego.

Projektantem budynku był architekt K. Szydłowski. W 1857 budynek został rozbudowany i przebudowany w stylu neorenesansowym według projektu Stanisława Gołębiowskiego.

Pałac Zieleniewskich w Krakowie przy ulicy św Marka 31 był domem rodziny Zieleniewskich od jego powstania do czasów współczesnych, jest jednym z nielicznych zachowanych w Krakowie przykładów XIX wiecznego domu fabrykanckiego.  

Pałac został zbudowany jako miejska rezydencja obok pierwszej Kuźni, która stopniowo rozrosła się w fabrykę, a właściwie koncern składający się z wielu fabryk ze zróżnicowaną produkcją. Historia tego budynku i jego otoczenia jak i losy rodziny są nierozerwalnie związane z historią fabryki Zieleniewskiego.

+48 510 001 475

ul. Św. Marka 31, 31-024 Kraków

  • Facebook Social Ikona
  • Trip Advisor App Icon

© 2020 by Sonia Zieleniewska